Gadgeteer Awards

Sony Ericsson: 9,5 milioane de telefoane în T3

| 14.10.2011
Back to Yahoo!

xp Sony Ericsson: 9,5 milioane de telefoane în T3Sony Ericsson au vândut 9,5 milioane de telefoane în trimestrul trei al 2011, conform raportului oficial.

Cifrele sunt în scădere comparat cu anul anterior, în aceeași perioadă. Atunci vindeau 10,4 milioane de terminale. Totuși, veniturile sunt bune datorită focusului pe smartphone. Linia Xperia nu a avut succesul iPhone sau Galaxy, dar a mers bine.

80% din telefoanele vândute au fost Xperia, iar compania a anunțat că renunță de tot la telefoanele mobile clasice în favoarea smartphone.

Prețul mediu de vânzare al unui telefon a fost de 166 de euro, o creștere de 6% comparat cu anul anterior. Veniturile au fost de 1,6 miliarde de euro, iar profitul operațional a fost de 31 milioane de euro, comparat cu pierdere de 42 de milioane de euro anul anterior.

14 comentarii

1. Comentariu scris de maxweider
    Publicat la data de 14.10.2011, ora 17:42

Criza bato’ vina !

Bine ca au intrat pe plus.

2. Comentariu scris de gica din chitila
    Publicat la data de 15.10.2011, ora 13:15

Cu designul si dotarile sub concurenta la telefoane n-au nici o sansa. 2 mari giganti nu sunt in stare sa faca ceva simplu sa recupereze din piata. Si cand ma gandesc cati bani iau developerii de produse de la SE pentru nimic. Nici Nokia nu e in apele ei daca abia de curand au inceput sa scoata smartphone-uri si ei.

3. Comentariu scris de maxweider
    Publicat la data de 15.10.2011, ora 13:37

Din contra, daca in criza au recuperat si sint pe plus se intampla tocmai ce zici tu ca nu se intampla…

Design ?! Pai au primit premiul E.I.S.A. !!!

Nokia din pacate inca experimenteaza programe exotice in loc sa mearga pe Android.

4. Comentariu scris de kostel
    Publicat la data de 15.10.2011, ora 14:46

primele telefoane din viata mea au fost nokia si ziceam ca nu voi schimba marca niciodata. am plecat din tara la munca in afara si am incercat un sony ericsson. sunt super multumit. acum am un vivaz, 8mp, hd, achizitionat la 150 eur. nici ca imi trebuie mai mult. dat fiind ca acum imi permit chiar si samsung II, tot nu vad de ce sa il cumpar; dupa 3-4 ani iar trebuie sa schimb telefonul si prefer sa pierd 150 la vivaz decat 600 la SAMSUNG sau caca de iphone.

5. Comentariu scris de xperia
    Publicat la data de 17.10.2011, ora 00:23

Spre deosebire de concurenta, eu zic ca la capitolul design Sony ericsson sta foarte bine si nu doreste sa copieze modelele Apple, iar legat de dotari…sunt suficiente pentru un utilizator normal de smartphone( care nu are nevoie de dual core la peste 1Ghz si 1Gb de ram ca sa se mire apoi ca telefonul se incalzeste si bateria il lasa dupa 5 ore :) ). Eu zic ca problema lor e lipsa reclamei, dar si intervalul mare de timp pana apar actualizarile

6. Comentariu scris de Adi
    Publicat la data de 17.10.2011, ora 00:36

Stați liniștiți că se cam duce și Android. După ce au cumpărat cei de la Google, Motorola, HTC și Samsung s-au cam supărat și scot mai des telefoane cu WP Mango. În plus, Microsoft are mai mulți bani decât Google și pompează din greu bani în platforma lor mobilă.

7. Comentariu scris de Adi
    Publicat la data de 17.10.2011, ora 00:38

Cred că ai greșit titlul. Trimestrul 3 abia acum a început! Vroiai poate să spui sfertul al treilea… Q3.

8. Comentariu scris de Dan Dragomir
    Publicat la data de 17.10.2011, ora 09:15

Salut Adi,
    Acum incepe trimestrul al patrulea.
    Trimestrul 1 este ianuarie-martie, al doilea aprilie-iunie, al treilea iulie-august-septembrie, iar al patrulea octombrie-decembrie.

9. Comentariu scris de gica din chitila
    Publicat la data de 17.10.2011, ora 12:13

Fiecare marca isi are fanii ei. Dar asta nu face ca SE sa urce in topuri la vanzari. Vedeti si pe blogul de produse SE cate nemultumiri sunt. Poate daca fiecare fan ar cumpara cate 10-15 bucati ar mai reduce din gap :D Treaba e clara, s-au unit 2 giganti degeaba si ca dovada, Sony vrea sa ramana singur la smartphone-uri, intr-un final si-au dat si ei seama ca pedaleaza in gol. Ei au targeturi de teenageri la telefoane. Cati se joaca pe mobil ca sa faci xperia play? Cati isi iau smartphone sa se joace sau sa-si masoare ritmul cardiac? Cati isi iau smartphone sa asculte muzica? Cui se adreseaza produsele lor cand azi toti au nevoie de internet, memorie, camere de min 5 Mp viteza la procesor si cam tot ce face un laptop (flash java etc). HTC si Samsung au intuit ce vrea piata si mai mult, incotro se indreapta ea. Si Motorola vine si ea tare din urma. Plus ca au o problema cu design-ul. In obsesia lor pentru HD le-au facut mai mult lungi decat late (probabil pentru filmat in 16:9 il tii pe lat) vezi seria xperia. Or fi primit premiu, dar cred ca afacerile sunt pe bani nu pe premii.
    PS. Am un SE si-mi pare rau de ei, nu-i urasc sau altceva, dar vad cum nu-si gasesc drumul ceea ce e destul de ciudat pentru ditamai compania.

10. Comentariu scris de maxweider
    Publicat la data de 17.10.2011, ora 23:12

Design ?! Pai au primit premiul E.I.S.A. !!!

Si au intrat pe plus !!!!!

La revedere nokia !

Nokia din pacate inca experimenteaza programe exotice in loc sa mearga pe Android.

11. Comentariu scris de maxweider
    Publicat la data de 18.10.2011, ora 02:50

A se vedea ce zice si @kostel !

Publicat la data de 15.10.2011, ora 14:46.

Daca zice cineva ca S-E nu are cele mai bune camere/soft camera pe

smartphone stiu clar ca am de a face cu un necunoscator/nesincer/rauvoitor/nepriceput !

12. Comentariu scris de Ion
    Publicat la data de 19.10.2011, ora 12:59

SE are o mare problema cu suportul pentru telefoane.
    degeaba faci telefoane sa te tina 4 ani, daca tu dupa un an nu le mai faci actualizari. mare problema, mare.
    si am trecut pe nokia. nokia si mai varza. aceeasi problema ca la SE, insa mult mai accentuata. nu ofera suport aproape deloc nici pt telefoanele noi, se joaca in prezent cu vreo 3 sisteme de operare pt telefoane, niciunu cu suport serios… mie mi-ar fi rusine sa scot telefoane care stiu din start ca nu merg. insa, exista un telefon (n900) cu care poti face absolut ce vrei, insa ramane problema veche a usurintei de utilizare, sau de ce OS Windows e folosit si Linuxul nu.
    Samsung era cam in impas pana sa apara un sistem de operare pt telefoane. scoteau telefoane care aratau frumos, insa din punctul de vedere al softului si utilitatii erau cam la pamant. mare noroc cu androidu.
    de htc nu stiu mai nimic, insa nu m-a atras niciodata designul lor gen black…. cred ca si sufera de o mica lipsa de inspiratie.

13. Comentariu scris de severin
    Publicat la data de 9.12.2011, ora 13:12

si eu vreau sa-mi cumpar un smartphone ,care e mai de doamne ajuta dintre ce exista pe piata?

14. Comentariu scris de Adi
    Publicat la data de 13.12.2011, ora 01:20

@Severin: Am văzut că a început să se vândă și la noi Nokia Lumia 800 cu Windows Phone pe ceva site officegsm.ro (nu vreau să-i fac reclamă! ). Ăla ar merita și nu e scump deloc. Adică e 1580 și ceva de lei, dar merită! :)

http://www.officegsm.ro/products/194-nokia-lumia-800.aspx

Lasa un comentariu

Aboneaza-te la RSS Aboneaza-te la RSS

About us

Gadgeteer este, pe de o parte, un program inedit de teste dedicat pasionatilor de tehnologie si pe de alta parte, un blog specializat. Citeste tot

The Gadgeteers Blogroll Focus Video Follow us Microblogging
Archive